VNĪ meklē būzuzraugu
2020-09-10
Gaisa dezinficēšanas sistēmas
2020-09-28

REHVA preses relīze

Briselē, 2020. gada 17. septembrī

Vakar Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Lejena teica savu pirmo runu par stāvokli Savienībā Eiropas Parlamentā. Fon der Lejena paziņoja, ka Komisijas mērķis ir līdz 2030. gadam palielināt emisiju samazināšanu līdz 55%, salīdzinot ar 1990. gada līmeni, un atklāja, ka 37% no NextGenerationEU fonda tiks ieguldīti Eiropas Zaļā kursa mērķos. Viņa apstiprināja, ka sāksies Renovācijas vilnis, kura mērķis ir padarīt būvniecības nozari “no oglekļa avota par oglekļa piesaistītāju”, mazāk izšķērdīgu un ilgtspējīgāku. ES vadītāja paziņoja par “jauna Eiropas Bauhaus” – koprades telpas, kur arhitekti, mākslinieki, studenti, inženieri, dizaineri kopā strādās, lai iedzīvinātu šo veidolu – izveidi.

“REHVA atzinīgi vērtē vērienīgo mērķi samazināt emisijas par 55% un ka ēku renovācija joprojām ir ES nākamās paaudzes stratēģijas pamatā,” sacīja REHVA rīkotājdirektore Anita Derjanecz. “Tomēr mums ir jāredz konkrēti plāni, kas ir pamatā augsta līmeņa politiskajai saistībai. Renovācijas plāna publicēšana, ko solīja enerģētikas komisāre Kadri Simsone, šķiet aizkavējusies. REHVA pilnībā atbalsta ievērojamo ēku renovācijas pieaugumu, taču renovācija jāveic kvalitatīvi, kā rezultātā reāli palielinās izmantojums. Enerģijas atjaunošanai jāuzlabo iekštelpu klimata kvalitāte un jārada veselīga iekštelpu vide iedzīvotājiem. Pašreizējā pandēmija steidzami prasa labu gaisa kvalitāti ēkās. Mums ir nepieciešamas ēkas, kas vienlaikus ir energoefektīvas un veselīgas, tāpēc tās var arī palīdzēt mazināt COVID-19 vai līdzīgu vīrusu izplatīšanās risku. Renovācijas vilnis ir lieliska iespēja to sasniegt. Es ceru, ka vispirms tiks pievērsta uzmanība skolām, kuras ir bijušas novārtā atstātās ēkas, kā iepriekš paziņoja Simsones kundze. Politikas veidotājiem būtu jānosaka skaidri un obligāti IEQ kritēriji, kas jāievēro, īstenojot renovācijas projektus. REHVA ir zināšanas un tā izmanto dažādus instrumentus, lai to panāktu. ”

Paredzams, ka Renovācijas viļņa plāns tiks publicēts vēlāk oktobrī, un tas būs REHVA tiešsaistes Briseles samita konferences, kas notiks 5. novembrī, darba kārtībā. Tieši dienu pirms fon der Lejenas uzrunas par stāvokli Savienībā REHVA kopā ar 8 nozares asociācijām, un NVO parakstīja kopīgu atklātu vēstuli, kas adresēta prezidentam un citām augsta līmeņa ES amatpersonām, aicinot nekavējoties sākt vērienīgu renovācijas vilni.

Visas runas tulkotā versija lasāma šeit